Zespoły w FZ

Katedra

  • miasto
    Wrocław
  • województwo
    dolnośląskie

TAB01

Opis

Katedra to zespół z Wrocławia - nietypowy pod każdym względem. Łączy wpływy rocka progresywnego, hard rocka, funku, polskiego big-bitu, współczesnej rockowej psychodelii, a nawet elektroniki. Wszystko to okrasza tajemniczymi tekstami w języku polskim. Wnętrza gotyckich katedr to miejsca niezwykłe, stąd też grupa stara się swą muzyką utworzyć unikatowy nastrój, wobec którego nie będzie można przejść obojętnie.

Warto wyjaśnić, na czym polegały tajemnicze narodziny Katedry na warszawskich Powązkach. Otóż podczas wycieczki szkolnej basistę Maćka (zwanego także Jimem) i Fryderyka natchnęła idea założenia zespołu. Jim zawołał w autokarze: „Bądźmy Katedrą!”, na co klasa wybuchnęła śmiechem, lecz później wszyscy zgodnie stwierdzili, że to było właśnie to. Przechadzając się wtedy po Powązkach, Jim i Fryderyk sn
uli plany przyszłych koncertów, albumów i kompozycji, a po powrocie do Wrocławia, poinformowali Michała (klawiszowca), że jest członkiem Katedry. Nie miał wyjścia i pozostał w jej murach do dziś. Później, po trzech latach działalności grupy, Fryderyk powrócił na tamto miejsce i odwiedził grób Czesława Niemena. Poczuł, że gdyby ten mógł przemówić, powiedziałby: „Grajcie, ale pamiętajcie, żebyście grali Dobro”. 

Za swój największy sukces członkowie Katedry uważają to, że mają siebie i świetnie się ze sobą dogadują – na płaszczyźnie muzycznej i przyjacielskiej. Fryderyk (wokal, gitara), Maciek (wokal, bas), i Michał (wokal, klawisze) chodzili do jednej klasy w liceum, a Pawła (perkusja) poznali, niby przypadkiem, na szkolnym korytarzu. Stała się więc rzecz wspaniała – spotkała się czwórka młodych ludzi, którzy podobnie czują, myślą i słyszą to, co ich łączy – muzykę. Od początku 2013 roku zespół wspomagają też w chórkach katedrowe "Alibabki": Teresa Grabiec i Kasia Radoń. 

Katedra to finalista 5. edycji programu „Must Be the Music – Tylko muzyka”. W półfinale grupa wykonywała utwór Czesława Niemena „Jednego serca”, w finale zaś zaprosiła wszystkich na łąki utworem... "Zapraszamy na łąki". Podczas castingu Katedra zaprezentowała inną swoją piosenkę, pt. „Kim jesteś?”, która znalazła się też na płycie Minimax PL 6 (2011 r.) wydanej przez Pana Piotra Kaczkowskiego pod patronatem Programu 3 Polskiego Radia. 

Muzycy chcieliby swoimi kompozycjami zabrać publiczność w inne, niecodzienne miejsce. Zadać pytania, które mogą się wydać niedzisiejsze, lecz czy aby na pewno każdy zna na nie odpowiedź? Zespół chce zaprosić słuchacza w podróż w głąb duszy. Uchylić rąbek zasłony i wzbudzić uśpioną nadzieję. Może to niemodne, tak jak cała jego muzyczna droga. Lecz to romantycy pragnący tworzyć sztukę i niech sztuka ich poprowadzi!

TAB02

Skład

Fryderyk Nguyen - wokal,gitara elektryczna

Maciej Stępień - wokal, gitara basowa

Michał Zasłona - wokal, klawisze 

Paweł Drygas - wokal, perkusja

Katarzyna Radoń - wokal

Teresa Grabiec - wokal

 

TAB03

Dyskografia

- Minimax pl 6 (2011) - utwór "Kim jesteś?"

Katedra EP (2011)

- Nieukryte EP (2013)

 

 

TAB04

Nazwa zespołu
Katedra
Kontakt
Fryderyk Nguyen
telefon
796511627
email
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • http://www.youtube.com/user/KatedraBand