Pamiętacie jeszcze Snow Patrol?
Będzie okazja sobie przypomnieć już w maju. Nowy krążek!
Hugo Race i Chris Eckman ponownie łączą siły
Czyli mamy nową Etno-płytę Dirtmusic! Nazywa się "Bu Bir Ruya".
Beach House i ich szczęśliwa „Siódemka”
Tak jest, nowe wydawnictwo nazywa się po prostu „7”.
 Nowa płyta w serii Polish Jazz!
„Human Things" - charyzmatyczny duet Agi Zaryan z Grzegorzem Dowiałło zapowiada album Piotra Wy...
Kolejni artyści na Enea Spring Break 2018!
Skład festiwalu powiększył się o…
David Byrne powraca z „American Utopia”
Były mózg Talking Heads z tuzinem gości na nowym albumie.

FZ poleca

Maciej Madejski :: sobota, 30, grudzień 2017

To był rok... w Fabryce Zespołów!

I mija właśnie kolejny rok... Za szybko! Ale tylko wtedy, gdy nic się nie dzieje, czas się dłuży. Gdzie jak gdzie, ale w muzyce zastoju nie ma nigdy! Co oczywiście idealnie przekłada się na redakcyjne życie Fabryki Zespołów. Jak zawsze patrzymy przed siebie, a przeszłość zamiast nadmiernie celebrować, potraktujmy jako pamiątkę dobrze spędzonych chwil.


Ostatnie dwanaście miesięcy to przecież nie tylko artykuły na portalu, w których donosiliśmy Wam, co działo się w muzyce zarówno polskiej, jak i zagranicznej, pisaliśmy o nowych płytach, zapowiadaliśmy koncerty, reagowaliśmy na rozmaite wydarzenia (nie zawsze wesołe, jak chociażby śmierć Toma Petty’ego).

Na naszej redakcyjnej kanapie pojawiło się wielu młodych (i nie tylko) i zdolnych (zawsze) i to z całego świata! Wymieńmy chociażby BeMy, Kilwater, Henry No Hurry, Sasha Boole (Ukraina), Nickel & R9ose (USA)… I zagrali przeważnie akustycznie. Z innymi pogadaliśmy. Do jeszcze innych trzeba było dotrzeć w bardziej klasyczny sposób – wyjść z naszym mikrofonem w miasto. Ale dzięki temu mieliśmy swoje ekskluzywne wywiady ze Skunk Anansie, Wishbone AshØrgankiem czy Romanem Kostrzewskim.Sporo wspaniałych, odkrywczych koncertów, przeglądów, festiwali... Cieszy nas, że mogliśmy być w część z nich zaangażowani jako patroni medialni. Ale kilka innych sami też zorganizowaliśmy: silna reprezentacja z Węgier w osobach Antonii Vai, Mork, Mongooz and the Magnet) czy Bałkanów (Repetitor z Serbii, Persons From Porlock ze Słowenii). Z kolie podczas niemieckiej edycji Fete de la Musique w Berlinie, tamtejszej publicznosci zaprezentowali się Eleanor Grey. Nie można oczywiście zapomnieć o kolejnej edycji Spring Breaka, podczas którego nasze redakcyjne Okno służyło za jedną ze scen festiwalu. Częściowo zagraniczny (po raz pierwszy!) booking „okienka” to również nasza sprawka. Francis Tuan od razu z płyty Starego Rynku został ściągnięty na O’penera, dobrych wibracji nie zabrakło też w występie Plantators, elektronikę reprezentowały Bloki i Wczasy, a zagranicę Zanzinger i Andras Upor.


Rok 2017 to też niecodzienny Etno-Festiwal na Wyspie Edwarda z udziałem Nowego Folkloru, Ludożerców z Innej Wsi, Pangraja oraz Rahatu… I jeszcze wyjątkowy Luxfest pod hasłem „Poznańska Piątka”, który nie byłby tak wyjątkowy (w ogóle by nie był…), gdyby nie poruszające teksty i występy Alpha Dog, Ciabatta, De Indigo, Livetsord, Stonnard i WhitePinBardzo cieszy nas duże zainteresowanie, z jakim spotyka się nasz Plebiscyt (zespół tygodnia – miesiąca – roku). Nie wiemy jeszcze, kto zostanie Zespołem Roku 2017, głosowanie jeszcze przed nami… to jest Wami, ale wiemy jedno – o cenne nagrody będą konkurowały ze sobą same fajne, wartościowe projekty: Scarlet, Frankenstein Children, One Future, Chevy, White Pin, Overstep, The Underground, Transsexdisco, Flawless Red Guns, Woodland Spirit, Antymon. Za wszystkie te, plus nieznany jeszcze Zespół Grudnia, trzymamy mocno kciuki…

Wreszcie, czymś absolutnie szczególnym były dla nas wyjazdy na polskie i zagraniczne showcase’y, gdzie trochę się „powymądrzaliśmy”, przestawiliśmy polską muzykę i nawiązaliśmy nowe znajomości: Tak Brzmi Miasto w Krakowie, dwa Indirekty w Chorwacji i Serbii, MENT w Słowenii, Waves w Austrii, Nouvelle Prague w Czechach czy Bush na Węgrzech… Długo by wymieniać, ale najważniejsze jest to, że kolejny rok rysuje się jeszcze ciekawiej! Już nie możemy się doczekać! Dziękujemy.

Kategorie Polecamy

Partnerzy

Współpracujemy