Pamiętacie jeszcze Snow Patrol?
Będzie okazja sobie przypomnieć już w maju. Nowy krążek!
Hugo Race i Chris Eckman ponownie łączą siły
Czyli mamy nową Etno-płytę Dirtmusic! Nazywa się "Bu Bir Ruya".
Beach House i ich szczęśliwa „Siódemka”
Tak jest, nowe wydawnictwo nazywa się po prostu „7”.
 Nowa płyta w serii Polish Jazz!
„Human Things" - charyzmatyczny duet Agi Zaryan z Grzegorzem Dowiałło zapowiada album Piotra Wy...
Kolejni artyści na Enea Spring Break 2018!
Skład festiwalu powiększył się o…
David Byrne powraca z „American Utopia”
Były mózg Talking Heads z tuzinem gości na nowym albumie.

Newsy

Maciej Madejski :: środa, 10, styczeń 2018

Wielki hit Davida Bowiego w zupełnie innej odsłonie z okazji 71. urodzin artysty

"Let's Dance" ukazał się ponownie w specjalnej, wyłącznie cyfrowej wersji.

 
To nic innego jak wstępna wersja nagrania, które swój ostateczny szlif zyskało dopiero jako część albumu o tym samym tytule, który nieżyjący artysta wydał w roku 1983. Album (oraz utwór) stał się największym jego przebojem wszechczasów. Tu nikt nie ma co do tego wątpliwości...

Kawałek powstał jednak już rok wcześniej. A było tak: zimą do domu Bowiego w Szwajcarii przybył przyszły producent płyty, Nile Rodgers (grał w Chic, produkował wcześniej Dianę Ross, a później Duran Duran). Celem wizyty było zaprezentowanie piosenek, które napisał dla Davida. Anglikowi bardzo spodobało się to, co skomponował jego amerykański przyjaciel.

David postanowił kuć żelazo póki gorące i uznał, że natychmiast powinni nagrać kilka utworów w wersjach demo. W skompletowaniu składu do studia pomógł Bowiemu organizator słynnego Montreux Jazz Festival, Claude Nobs. Dzięki niemu na basie zagrał Erdal Kizilcay, znakomity muzyk pochodzenia tureckiego, później wielokrotnie współpracujący z Anglikiem. Personaliów drugiego gitarzysty i perkusisty nie udało się po latach ustalić.

 


Nagrania dostępnej właśnie wersji demo piosenki "Let's Dance" odbyły się 19 i 20 grudnia 1982 roku w Mountain Studios w szwajcarskim Montreux. Za konsoletą siedział David Richards (współpracownik Davida, chociażby przy "Heroes"). Powstała prosta, funkująca wersja późniejszego światowego hitu. Po 35 latach Nile Rodgers i Russell Graham zmiksowali ponownie nagranie i w takiej formie jest ono dostępne teraz do ściągnięcia i posłuchania na wszystkich platformach, które oferują muzykę w formie cyfrowej.

Ale żeby opowieść tę ozdobić jakims video, may dla Was jeszcze inną wersję "Let's Dance" - pochodzącą z wielkiej trasy promującej album, Serious Moonlight Tour. W wersji audio jest ono dostepne tylko i wyłącznie na nieoficjalnych bootlegach. Ale zakładamy, że już niebawem ukaże sie również oficjalnie. Wszak kolejncyh rocznic związanych z Bowiem czeka nas bez liku...


Kategorie Newsy

Partnerzy

Współpracujemy