Pamiętacie jeszcze Snow Patrol?
Będzie okazja sobie przypomnieć już w maju. Nowy krążek!
Hugo Race i Chris Eckman ponownie łączą siły
Czyli mamy nową Etno-płytę Dirtmusic! Nazywa się "Bu Bir Ruya".
Beach House i ich szczęśliwa „Siódemka”
Tak jest, nowe wydawnictwo nazywa się po prostu „7”.
 Nowa płyta w serii Polish Jazz!
„Human Things" - charyzmatyczny duet Agi Zaryan z Grzegorzem Dowiałło zapowiada album Piotra Wy...
Kolejni artyści na Enea Spring Break 2018!
Skład festiwalu powiększył się o…
David Byrne powraca z „American Utopia”
Były mózg Talking Heads z tuzinem gości na nowym albumie.

Newsy

Maciej Madejski :: piątek, 05, styczeń 2018

Nie potrafię odpowiedzieć, kim czuję się przede wszystkim. I chyba nie czuję też potrzeby określania tego.

Rozmowa z muzykiem i malarzem Wojtkiem Więckowskim


Wojtek Więckowski zaczynał od bluesa. W takim duchu utrzumana była debiutancka płyta "Slyde Guitar". Ale album ten ukazał się dekadę temu i o ile w artystycznym życiu wielu muzyków to nie jest jakiś niezwykle długi okres, z Wojtkiem jest zgoła inaczej! Od tamtego czasu zmieniło się tak wiele - równoległe rozwinięcie pasji do malarstwa, zaintersowanie ambientem, jazzem, muzyką awangardową i improwizowaną, mnóstwo niezwykłych spotkań i koncertów. Wojtek Więckowski to dziś postać absolutnie nietuzinkowa! I niezwykle zajęta... Znalazł jednak chwilę, by odpowiedzieć na kilka naszych pytań...

 


FZ: Wojtek Więckowski – artysta multimedialny, malarz i gitarzysta. Kim czujesz się przede wszystkim?


Czuję się człowiekiem, który przez życie podróżuje różnymi drogami. Czasami jednocześnie. I choć w tak zwanej rzeczywistości - w dosłownym rozumieniu - to niemożliwe, to życie sztuką właśnie mi na to pozwala. Czasem, kiedy maluję, myślę kategoriami kompozycji i improwizacji muzycznej. Kiedy gram, towarzyszą mi barwy, plamy, kształty. I choć kiedy intensywnie przygotowuję się do wystawy, granie koncertów, próby czy nagrania staram się ograniczyć lub - gdy jestem w trasie - to oczywiście nie maluję, to jeśli spojrzeć na ostatnich dwanaście miesięcy, sporo się wydarzyło zarówno muzycznie, jak i w malarstwie. Kilkadziesiąt koncertów, wiele godzin nagranej muzyki, skomponowanie muzyki do spektaklu i potem tourneé z tymże przedstawieniem. Kilkadziesiąt namalowanych prac, kilka wystaw w Polsce i za granicą. Choć często to dość wyczerpujące, a logistycznie to czyste szaleństwo i być może powinienem z czegoś zrezygnować, to na tym etapie nie potrafię. Tak jak nie potrafię odpowiedzieć, kim czuję się przede wszystkim. I chyba nie czuję też potrzeby określania tego.


FZ: Która dziedzina przeważała na początku Twojej artystycznej drogi? To malarstwo doprowadziło Cię do muzyki czy odwrotnie? 


Zarówno muzyka, jak i rysowanie towarzyszyły mi od wczesnego dzieciństwa. Choć na pewno wcześniej przeważały dziedziny plastyczne w sensie, powiedzmy, wykonawczym... Na gitarze zacząłem uczyć się grać na przełomie szkoły podstawowej i średniej. Znaczny rozwój, pierwsze zespoły i koncerty zaczęły się w połowie liceum plastycznego. Więc, gdybym miał zeznawać przed sądem, powiedziałbym, że to malarstwo było najpierw (śmiech).


FZ: Ile muzyka ma wspólnego z malarstwem? Prawdopodobnie więcej niż nam się wydaje... Przynajmniej w Twoim przypadku. 


Jak już wcześniej wspomniałem, w mojej wyobraźni, postrzeganiu mojego wewnętrznego świata te dziedziny się przenikają, inspirują się wzajemnie, to jak gram często zmienia się wraz z tym jak wyglądają moje prace na płótnie. Jest oczywiście też dużo rozpraw na temat synestezji, czyli szukania relacji między konkretnymi dźwiękami a kolorami. Wielu wspaniały muzyków zajmuje się malarstwem, chociażby John Lurie. Cat Stevens, David Bowie, czy nawet David Lynch, który oprócz kręcenia filmów gra i maluje. Twórcze umysły bardzo często potrzebują więcej niż tylko jednej dziedziny na wyrażanie emocji. Zarówno muzyka jak i malarstwo mają te same zadania, czyli w jakiś magiczny sposób muszą pobudzać w nas najgłębsze emocje, emocje które nie sposób nazwać. W moim przypadku jest tak, że jeśli na jakiś czas jedna z tych dwóch dziedzin wypiera drugą, to czegoś zaczyna mi brakować.FZ: Twoje malarstwo ilustruje, dopełnia muzykę… A gdybyś musiał zrezygnować z jednej z tych dziedzin?

Gdybym miał zrezygnować z którejś z tych dziedzin, to tylko w przypadku jakiegoś nieszczęścia, wypadku, który uniemożliwiłby mi którąś z tych aktywności. Ale nawet staram się o tym nie myśleć. Oczywiście, gdyby nagle pojawiła się propozycja kilkuletniej trasy koncertowej, to rozważyłbym zawieszenie na jakiś czas działalności malarskiej. Podobnie w sytuacji, która wydaje się bardziej prawdopodobna na dzień dzisiejszy: jeśli dostałbym jakiś niezbyt odległy termin dużej wystawy, to byłbym zmuszony zawiesić działalność muzyczną. I czasem tak się dzieje, ale tak długo jak mogę staram się nie zaniedbywać ani jednego, ani drugiego.


FZ: Twoje obrazy, jak i muzyka, nie należą do prostych i oczywistych. Są tajemnicze. Trzeba się nad nimi zastanowić. Taki jest też Wojtek Więckowski?


Myślę, że mogę powiedzieć, że moja muzyka i malarstwo są jak Wojtek Więckowski. W ten sposób. Dopóki nie leżę na kozetce u psychoanalityka, niechętnie mówię o sobie wprost. Jednak skoro mówisz, że to co robię nie jest ani proste ani oczywiste, to wynika to z tego, że moim zadaniem jest opowiadanie o tym, co we mnie siedzi, za pomocą środków, które mam w sposób bezkompromisowy, prawdziwy, spontaniczny i zgodny z moim wewnętrznym rezonansem. Instrumentalna, eklektyczna, często atonalna czy mikrotonalna muzyka o nieoczywistych zmianach metrycznych to dla mnie naturalny sposób opowiadania o złożoności ludzkiej psychiki, emocjonalności, pamięci, marzeniach, wizjach, koszmarach i podnietach. Podobnie w malarstwie. Staram się mierzyć z całym tym kosmicznym fenomenem poprzez opowiadanie o nim za pomocą języka abstrakcji zamiast próbować go policzyć czy zrozumieć za pomocą równania logicznego albo wzoru chemicznego.FZ: W swojej twórczości muzycznej powołujesz się na artystów z dziedziny muzyki klasycznej, jak i jazzu i awangardy: J.S. Bach, Eric Satie, John Cage, ale też Bill Frisell czy John Abercrombie. A Twoje fascynacje malarskie?

No tak, ci wykonawcy to tylko oczywiście garstka z moich ulubieńców, ludzi, którzy zmieniali mój sposób postrzegania muzyki. Na pewno z takich najważniejszych - chociaż oczywiście na różnych etapach - należałoby wymienić także Gavina Bryarsa, Briana Eno, Dereka Bailey czy Mortona Feldmana. Ale tak, to kompozytorzy z bardzo różnych światów, światów które inspirują na różne sposoby i wzbogaciły na pewno mój indywidualny język muzyczny. Jeśli chodzi o moje fascynacje malarskie, to na pewno, jeszcze w szkole średniej, postać Jacksona Pollocka wywarła na mnie duży wpływ. Cała jego trudna osobowość, ale przede wszystkim radykalne kroki, jakie podejmował przy szukaniu swojego sposobu na wyrażenie tej osobowości właśnie. Takie podejście bardzo mnie zawsze interesowało. Że sztuka musi być obrazem wewnętrznego świata artysty, który przy użyciu najwłaściwszych sobie środków przekazuje społeczeństwu. Na pewno też duży wpływ wywarły na mnie prace Gerharda Richtera z okresu początku tego wieku. Ale na pewno, na dzień dzisiejszy mogę powiedzieć, że malarze, których ogromnie cenię tworzyli w Polsce, chociażby mój ulubiony Alfred Lenica, Tadeusz Kantor, Tadeusz Brzozowski, Jerzy Kujawski. Od każdego nauczyłem się bardzo wiele, poprzez obserwacje i indywidualne studia ich technik i malarstwa. Kiedy byłem w szkole średniej odbyłem także praktyki u Tomasza Sętowskiego, który nauczył mnie bardzo wiele i choć może trudno to spostrzec na pierwszy rzut oka, miał duży wpływ na styl, który się w ostatnim czasie ukształtował.

11.06-Akryl-i-Monotypia-na-Płótnie-120x160cm-2017r..jpg (1000×737)


FZ: Skupmy się na chwilę na muzyce. Ty zaczynałeś od blues rocka. Ogólnie – dlaczego właśnie gitara?


Kiedy zaczynałem grać na instrumencie, to na samym początku chciałem grać heavy metal (śmiech). Ale krótko! Potem właśnie odkryłem bluesa, najpierw w jego korzennej formie, a chwilę później elektryczne odmiany. Muzyka rockowa, metal, blues czy punk to gatunki stricte gitarowe. Zespoły których słuchałem jako kilkuletnie dziecko: AC/DC, Deep Purple, ZZ Top, Black Sabbath, to były zespoły swoich gitarzystów. To potężny instrument, dość prosty w konstrukcji i obsłudze. Tak naprawdę nie trzeba być wirtuozem, żeby tworzyć przekonującą masy muzykę. Można zarzucić akustyka na plecy i podróżować po świecie śpiewając piosenki na ulicach i nie potrzebujesz ani zespołu, ani elektryczności. Całe życie możesz ogrywać trzy akordy i jedną pentatonikę i czuć się spełnionym. Ale na szczęście też można podłączyć ją do loopera, do całej masy efektów, modulatorów, można ją preparować w nieskończoność, szukać relacji z rejestrami na przykład altówki czy klarnetu, stroić jak ci się podoba, grać na rezofonicznej, barytonowej, hollow, czy solid body, eksperymentować z grubością strun, ustawieniem, wzmacniaczami, grać na niej smyczkiem... co tylko zechcesz! Gitara ma masę zastosowań. W przeciągu ostatnich kilku lat na swoich gitarach grałem i akustycznego i elektrycznego bluesa, ambienty, drony, soundcape`y, free jazz, z efektami i bez, na kablu i z systemem bezprzewodowym. Wiesz, dla mnie to oznacza wolność i za każdym razem wielką przygodę. Każdy koncert, szczególnie muzyki improwizowanej, kiedy spotykasz różne instrumenty, często w nieoczywistych zestawieniach jest fascynującym doświadczeniem i za każdym razem daje mnóstwo ekscytacji.FZ: Jak dziś oceniasz swoją debiutancką płytę „Slyde Guitar”. Od Twojego fonograficznego debiutu mija właśnie 10 lat. Jak patrzysz na tamtego Wojtka – coś byś dziś zmienił?


Nieskromnie powiem, że oceniam ją bardzo dobrze (śmiech). Została znakomicie zrealizowana przez Piotra „Dzikiego” Chancewicza, a sekcja Łukasz Gorczyca na basie i Filip Woźniak na bębnach osadzili te numery naprawdę niesamowicie. Podczas tych kilku tygodni sesji nagraniowych mnóstwo się nauczyłem. „Dziki” tak naprawdę poprowadził mnie za rękę przez wiele partii solowych, kładł ogromny nacisk, żeby było równo, wszystkie partie rytmiczne nagrywane były dwa razy, w dublach, jedna ścieżka na drugą, nie mogło być mowy o jakichkolwiek przesunięciach czy później równaniu tych tracków. Poza tym Sławek Gładyszewski, z którym nagrywaliśmy wokale, w dużej mierze nauczył mnie śpiewać (śmiech). Miałem wtedy chyba 21 lat i tak naprawdę w trakcie tej sesji poczułem, że stałem się kompetentnym muzykiem, a po niej gotowy by jechać do Stanów i bez wstydu grać w Teksasie z tamtejszymi muzykami. I właśnie tam ta płyta była przyjmowana bardzo dobrze. Niektórym trudno było uwierzyć, że została nagrana w Polsce. Więc jeśli chodzi o tamten album, nic bym nie zmieniał. Taki miałem wtedy czas, grałem taką muzykę, takie pisałem teksty, takim byłem człowiekiem. Od tamtego czasu bardzo dużo się zmieniło. Naprawdę, jakby minęło przynajmniej 20 lat, a nie 10. Płyta zebrała sporo dobrych recenzji w Polsce, była wysoko na listach, w nominacjach do różnych nagród. Wiem też, że sporo osób ma do mnie pretensje, że już nie gram koncertów z tamtym materiałem, ani w takiej stylistyce. To tylko świadczy o tym, że była to po prostu dobra płyta.FZ: Wojtek Więckowski za 10, 20 i 30 lat: zakładasz poszerzenie swojej palety artystycznej o kolejne dziedziny sztuki czy jeszcze bardziej pragniesz zintegrować malarstwo i muzykę?

Był taki moment kilka lat temu, kiedy zacząłem robić impresje filmowo-muzyczne. Pojawiały się też epizody aktorskie, czy lektorskie. Ale musiałem zarzucić takie aktywności, bo już w tym momencie próby aktywnego działania na scenie i w świecie sztuk wizualnych to czasem trochę za dużo. Jeśli za 10 lat Wojtek Więckowski będzie znaną i rozpoznawalną marką i w Polsce i na świecie, to może wtedy będę mógł sobie pozwolić na jakiś skok w bok. Ale raczej na zasadzie - znów - epizodu. Teraz koncentruję się na tym, co najważniejsze: malowaniu coraz lepszych obrazów i wystawianiu ich w coraz lepszych galeriach. Na ukończeniu jest także płyta z Patrykiem Zakrockim, z którym komponujemy wspólnie od jakiegoś czasu. Odpowiednio za 10, 20 czy 30 lat będę miał w dorobku więcej wystaw, więcej nagranych płyt i zagranych koncertów. Robię swoje. Codziennie. Bez rozdrabniania się i z rozpędu. 


FZ: Dziękujemy za rozmowę.

Kategorie Newsy | Polecamy

Partnerzy

Współpracujemy