Kolejni artyści na Enea Spring Break 2018!
Skład festiwalu powiększył się o…
„Dziś w Internecie” – zapowiedź pierwszego solowego albumu A...
Wokalista Dr. Misio oraz świetny aktor znów ma coś do powiedzenia… „Szatan na Kabatach” już niebawem...
Pamiętacie jeszcze Snow Patrol?
Będzie okazja sobie przypomnieć już w maju. Nowy krążek!
Hugo Race i Chris Eckman ponownie łączą siły
Czyli mamy nową Etno-płytę Dirtmusic! Nazywa się "Bu Bir Ruya".
Beach House i ich szczęśliwa „Siódemka”
Tak jest, nowe wydawnictwo nazywa się po prostu „7”.
 Nowa płyta w serii Polish Jazz!
„Human Things" - charyzmatyczny duet Agi Zaryan z Grzegorzem Dowiałło zapowiada album Piotra Wy...

Newsy

Maciej Madejski :: piątek, 18, grudzień 2015

Ścianki wycieczka w kosmos.Najnowszy album trójmiejskiej legendy polskiej alternatywy to dwie dwudziestominutowe kompozycje, które stanowią muzyczną ilustrację kultowego opowiadania Stanisława Lema pt. „Niezwyciężony”. I tak też nazywa się płyta, którą ekipa Macieja Cieślaka nagrała po dłuższej przerwie w działalności i której nie zdobędziecie w żadnym „dobrym sklepie muzycznym”, a jedynie podczas zbliżających się koncertów w Gdańsku, Warszawie, Krakowie, Lublinie, Poznaniu i Wrocławiu, gdzie będzie miała swoją podwójną premierę – fizyczną oraz sceniczną.

O Stanisławie Lemie powiedziano już wszystko, a zatem jedynie z dziennikarskiego obowiązku przypomnijmy, że jego literatura o epokę wyprzedza swoje czasy, a on sam świetnie potrafił dostrzec zarówno zagrożenia, jak i wyzwania jakie czekają ludzkość w przyszłości. W swojej twórczości Lem przewidział wiele technologii i rozwiązań, które dopiero teraz zaczynają być możliwe do wytworzenia.

Fabuła "Niezwyciężonego" jest pretekstem do postawienia pytań o faktyczne możliwości człowieka, o jego stosunek do innych form życia i cywilizacji. Jest przede wszystkim opowieścią o odpowiedzialności moralnej, wierności i międzyludzkiej solidarności w sytuacjach ekstremalnych.Ścianka podobnie wyprzedziła swój czas, proponując w połowie lat 90-tych muzykę, jakiej dotąd w naszym kraju nikt nie grał. Wychodząc od rozwiązań charakterystycznych dla grup w rodzaju Sonic Youth (debiutancka płyta „Statek Kosmiczny"), zawędrowali w klimaty avant-popowe (album „Białe Wakacje”) i post-rockowe („Dni
Wiatru), nigdy jednak nie tracąc kontaktu z publicznością. Najlepszym potwierdzeniem tych słów niechaj będzie fakt, że bilety na grudniowe występy rozeszły się w oka mgnieniu.

„Niezwycięzony” to tylko dwa utwory. Tylko i aż zarazem, bo dzieje się w nich zaskakująco wiele. "Słuchaj tego podczas letnich nocy" to przeplatające się gitarowe i elektroniczne plamy dźwięku o ciepłym brzmieniu. "Pustynna planeta" – wbrew tytułowi – jawi się jako bardziej niepokojąca, zimna, niemal schizofreniczna kompozycja, z chwilą wejścia dynamicznej partii gitary basowej nabiera jednak cieplejszych barw. Plus niby przypadkowe hałasy, sprężenia i szmery. Zapomnijscie o konwencji zwrotka-refren, ale po pierwsze to przecież Ścianka gra, a po drugie - trzeba też pamiętać o konwencji – to muzyka do słuchowiska, ilustracyjna, ale na tyle uniwersalna, że sprawdzi się również w oderwaniu od dzieła Lema.
Jedno jest pewne: oderwać się od niej nie sposób! I nie stawić się na koncertach też jakoś głupio:

12.12 – Gdańsk / B90
13.12 – Łódż / Żarty Żartami
15.12 – Poznań / Dragon
16.12 – Warszawa / Bar Studio
17.12 – Kraków / Piękny Pies
18.12 – Lublin / Warsztaty Kultury

Kategorie Newsy

Partnerzy

Współpracujemy