Pamiętacie jeszcze Snow Patrol?
Będzie okazja sobie przypomnieć już w maju. Nowy krążek!
Hugo Race i Chris Eckman ponownie łączą siły
Czyli mamy nową Etno-płytę Dirtmusic! Nazywa się "Bu Bir Ruya".
Beach House i ich szczęśliwa „Siódemka”
Tak jest, nowe wydawnictwo nazywa się po prostu „7”.
 Nowa płyta w serii Polish Jazz!
„Human Things" - charyzmatyczny duet Agi Zaryan z Grzegorzem Dowiałło zapowiada album Piotra Wy...
Kolejni artyści na Enea Spring Break 2018!
Skład festiwalu powiększył się o…
David Byrne powraca z „American Utopia”
Były mózg Talking Heads z tuzinem gości na nowym albumie.

Newsy

Maciej Madejski :: środa, 04, listopad 2015

Nasza Basia Kochana

 

Barbara Morgenstern to jedyna obok Rammstein artystka, która – śpiewając po niemiecku – zdobyła w Polsce wierną publiczność. Nowa płyta już jest, a koncerty w naszym kraju – tuż tuż…

Zbiór najnowszych piosenek nazywa się „Doppelstern”, czyli gwiazda podwójna - układ dwóch gwiazd leżących blisko siebie. Takich gwiazd jest w kosmosie całe mnóstwo, ale Barbara – tylko jedna i wyjątkowa. Jeśli nie mieliście dotąd okazji spotkać jej na poprzednich polskich trasach – najwyższa pora nadrobić tę wstydliwą zaległość. Będzie ku temu okazja trzykrotnie w listopadzie i raz w grudniu. Artystka wystąpi 5 listopada w Poznaniu, a w kolejnych dniach – w Warszawie i Opolu. Miesiąc później, 12 grudnia we Wrocławiu, pozwoli nam na chwile oderwać się od przedświątecznego kieratu.

 

 

Wprawdzie Barbara śpiewa także po angielsku (a nawet w jednym ze swoich utworów - po polsku!), często łącząc te języki w obrębie jednej piosenki, ale to utwory wykonywanew ojczystym języku, stanowią jej znak rozpoznawczy. Rzecz niebywała: zwiewny głos panny Morgenstern sprawia, że nagle szorstki i twardy niemiecki zaczyna brzmieć delikatnie i melodyjnie. Nie bójmy się tego słowa: przyjemnie. Całości wrażenia dopełniają inteligentna, minimalistyczna elektronika i zamaszyste fortepianowe pasaże. Kolejny paradoks? Nawet jeśli, to w wydaniu Barbary Morgenstern – nad wyraz spójny!

Na świecie nazywana jest „królową berlińskiej sceny elektronicznej”, a nawet ”Marlene Dietrich ery cyfrowej”, gdyż zdaniem krytyków „przywołuje tę specyficzną, iście berlińską nutę aktorsko-kabaretowych songów a la Weil i Brecht“. Przy całej swej muzycznej komunikatywności, udaje się Barbarze nie osiąść na mieliznach mainstreamowego popu. Nie tracąc nic z urokliwości wyśpiewywanych melodii, pozostaje wierna przywiązaniu do brzmień niełatwych, awangardowych, gdzie czai się trochę pochowanych kakofonii i pokrzywionych rytmów.

 

 

Wszystkie powyższe "znaki szczególne” doprowadziły ją do zdobycia kultowego statusu poza granicami Niemiec, ale szczególnie zaraz za miedzą – w Polsce. Tam może być Barbarą, ale u nas jest po prostu Basią, która przybywa z koncertami po każdej koleknej płycie i zawsze wyjeżdża ze świetnymi wspomnieniami i jeszcze większą grupą fanów i przyjaciół na koncie.

Janusz Mucha, szef Gusstaff Records, wydawca płyt Barbary w Polsce i promotor, wspomina i tłumaczy jej fenomen specjalnie dla Fabryki Zespołów:

„Basię poznałem najpierw z płyt wytworni Monika, w których sam się zakochałem. Po krótkim czasie nadarzyła się okazja, by zrobić pierwszą trasę koncertową w Polsce. Basia jest bardzo kontaktową, pełną energii osobą, ma niesamowite poczucie humoru, także autoironii. W Polsce wydawałoby się, że muzyka z niemieckimi tekstami nie ma szans (wyjątkami byli Einstürzende Neubauten, Laibach i Rammstein), ale Basie śpiewa innym niemieckim, takim, że po koncertach wielu mówiło mi, że poznało ten język na nowo. Polska (i nie tylko) publiczność woli nawet, gdy Barbara śpiewa po niemiecku. A ludzi na scenie kupuje swoim talentem, szczerością i uśmiechem. Na scenie elektronicznej jest dla mnie królową, i tyle.”

 

 

Zbliżające się koncerty promują jeszcze ciepły album „Doppelstern”, z którego usłyszymy na pewno po kilka utworów. To wyjątkowa płyta w dyskografii Basi, bo nagrana w duetach z innymi artystami, takimi jak T.Raumschmiere, Hauschka, Gudrun Gut, Justus Köhncke, Corey Dargel, Lucrecia Dalt, Julia Kent, Coppé, Tonia Reeh, Richard Davis i – uwaga! polski akcent – Michał Jacaszek. Z każdym z nich nagrała po jednym utworze w najróżniejszych studiach, w kilkunastu krajach na kilku kontynentach.

Powstał lśniący i migoczący kosmos brzmień i piosenek, trzymany w granicach zakreślonych przez głos i osobowość berlińskiej artystki. Nawet jeśli przez te 11 podwójnych gwiazd przenikają się takie gatunki jak pop, singer/songwriting, elektronika, muzyka współczesna czy krautrock, co nie jest niespodzianką z powodu wyboru tych właśnie muzyków, to płyta ta pozostaje autorskim i rozpoznawalnym w brzmieniu albumem Barbary Morgenstern.

 

 

Polska trasa w szczegółach:

05 11. – Poznań / Meskalina
06 11. – Warszawa / Dzik
07.11. – Opole / @ Songwriters Festival
12 12. – Wrocław / Energia Dźwięku

Chodźcie wszyscy do Basi!

 

fot. materiały promocyjne i Tim Kolln (3)

Kategorie Polecamy | Newsy

Partnerzy

Współpracujemy