Pamiętacie jeszcze Snow Patrol?
Będzie okazja sobie przypomnieć już w maju. Nowy krążek!
Hugo Race i Chris Eckman ponownie łączą siły
Czyli mamy nową Etno-płytę Dirtmusic! Nazywa się "Bu Bir Ruya".
Beach House i ich szczęśliwa „Siódemka”
Tak jest, nowe wydawnictwo nazywa się po prostu „7”.
 Nowa płyta w serii Polish Jazz!
„Human Things" - charyzmatyczny duet Agi Zaryan z Grzegorzem Dowiałło zapowiada album Piotra Wy...
Kolejni artyści na Enea Spring Break 2018!
Skład festiwalu powiększył się o…
David Byrne powraca z „American Utopia”
Były mózg Talking Heads z tuzinem gości na nowym albumie.

Newsy

Sławek Rapior :: poniedziałek, 10, marzec 2014

Pokazali rockowy pazur...
10 zespołów wystąpiło w sobotę 8 marca na deskach Mosińskiego Ośrodka Kultury. V Przegląd Kapel Gitarowych udowodnił, po raz kolejny, że niszowe imprezy jak ta, skrzą niesłabnącym blaskiem... I nawet mimo znikomej ilości fleszy, są tym miejscem na muzycznej mapie kraju, gdzie warto przyłożyć ucho. 

Bo zastanawialiśmy się nad kondycją przeglądów muzycznych w ogóle. Czy w obecnej rzeczywistości warto brać w nich udział; czy tam nadal można odkryć nowego Jimiego Hendrixa? A może, żeby posłuchać wartościowej muzyki wystarczy włączyć telewizję w weekend i zobaczyć wyczyny cudaków, z któregoś programu typu Talent Show...

...Brednie. W Mosinie był taki czad, że gacie zrywało... 
 
Kapele miały około 30 minut na pokazanie pazura. Impreza została podzielona na dwie części. Pierwsze pięć kapel wystąpiło przed południem, kolejna piątka po. Przed poszczególnymi setami losowano kolejność koncertów. - Poziom tegorocznego przeglądu był bardzo wyrównany - mówi Bartosz Stachowiak, prezes Mosińskiego Towarzystwa Gitarowego. - Kapele, które tu dzisiaj wystąpiły grały naprawdę nieźle i wybijają się powyżej średniej. Tę 10 wyłoniliśmy spośród 40 nadesłanych zgłoszeń i jesteśmy zadowoleni, że to właśnie one dziś tu zagrały - podkreśla.

Mowa o: The Suspenders, The Purple Onions, Stage66, SoFresh, PowerHorse, OiOM, Follow d'arc, Burbon, Ann i Alex Lis
 
- Warto brać udział w imprezie takiej, jak ta. Bo jak inaczej się ograć, czy pokazać swoje umiejętności specjalistom, lub po prostu wygrać fajne nagrody, bo one też zawsze przyciągają – mówi Natalia Woźniak, wokalistka formacji Power Horse. Podobnego zdania jest też Jakub Kaczmarek, gitarzysta grupy. - Zespoły powinny się pokazywać, gdzie tylko mogą, a tego typu przeglądy właśnie temu sprzyjają. Generalnie fajna impreza, dobre zespoły, profesjonalne jury - powiedział. 
 
Poza tym niszowe imprezy uczą pokory. - Nasz przegląd jest kierowany głównie do zespołów rockowych, a jak wiemy ta muzyka w Polsce nie jest wyjątkowo medialna, czy eksponowana – zwłaszcza w wykonaniu młodych muzyków – mówi Bartosz Stachowiak. - Dlatego przeglądy, jak ten są dla nich takim światłem w tunelu. Wiesz, niektórzy kreują się na gwiazdy i myślą, że udział w programie telewizyjnym im wystarczy w osiągnięciu sukcesu, ale to nie jest chyba do końca prawda Każdy zespół, który tu trafia jest dla nas sygnałem, że traktuje swoją muzyczną drogę poważnie; że zależy mu na tym, żeby się przebić - dodaje. 
 
Przegląd zorganizowany przez MOK i Mosińskie Towarzystwo Gitarowe trwał cały dzień. Słoneczna aura, fajni ludzie, spora scena, dobre nagłośnienie i emocje, które po cichu narastały w uczestnikach. Słowem, był ogień.


 
- Powiem tak, zawsze jak jest rock`n`roll to jest ogień, na tym to polega – powiedziała po zejściu ze sceny Anna Spławska z grupy ANN, powstałej pod koniec grudnia ubiegłego roku. Od tego czasu zdążyli nagrać w studio kilka utworów na nadchodzącą Epkę pt. „Ludzie tacy są”. Zdążyli również zagrać podczas tegorocznego Finału WOŚP. Jeżdżą na przeglądy, bo widzą w nich realną szansę na rozwój. - Znam ludzi, którzy mówią, że udział w takich przeglądach to strata czasu, ale uważam, że jeśli się kocha muzykę, to gra na przeglądach jest dużą przyjemnością. Poza tym poddajemy się tu ocenie ludzi, którzy się na tym znają. Wiadomo, że każdy artysta jest narcystą, a tu możemy skonfrontować nasze zdanie o tym, co gramy z rzeczywistością. To jest bardzo ważne, bo może usłyszę kilka uwag, które pozwolą mi unikać błędów w przyszłych kompozycjach. Poza tym jest tu dużo fajnych ludzi - mówi.


Skoro jesteśmy przy kobietach, to o charyzmatycznej wokalistce formacji Alex Lis pokątnie usłyszeć można, że to Steven Tyler w spódnicy - tylko dużo ładniejszy. Za 10 lat widzą się na zapełnionym po brzegi Stadionie Wembley. Dlatego dziś występują, gdzie tylko mogą, zbierając kolejne punkty doświadczenia. Jak dotąd, mają na swoim koncie kilka kawałków zarejestrowanych na Epce, w planach jest także płyta, dzięki której – jak podkreśla Alex - świat wkrótce o nich usłyszy.
- Jestem super zadowolona, na scenie była świetna atmosfera, wszyscy czuliśmy się bardzo wyluzowani – powiedziała. - Na naszym koncie kolejne doświadczenie, co nas bardzo cieszy. Udział w festiwalach, koncertach, czy na przeglądzie jak ten, to kolejny punkt w naszym muzycznym życiorysie. Każde granie w nowym miejscu jest dla nas inspirujące. 


 
Krzysztof „Kidd” Adamski, wokalista Burbon, kapeli która otrzymała specjalne wyróżnienie dla najlepszego zespołu przeglądu, zszedł ze sceny dosłownie zlany potem. - Przydałby się teraz podwójny burbon z lodem – powiedział. - Fajna inicjatywa dla kapel takich, jak nasza - nowy materiał, nowy wokal. Burbon potrzebuje takich punktów na swojej drodze, żeby gdzieś zaistnieć, poza klubami. Wiadomo, że tam jest super atmosfera, ale jeśli chcesz działać szerzej musisz wyjść, także do udziału w sytuacjach, gdzie możesz się muzycznie spróbować z innymi. Nie chcę tu robić z muzyki konkursu, ale już sam fakt, że zostaliśmy wybrani z takiej grupy startujących zespołów jest dla nas wyróżnieniem. 
Burbon w ostatnim czasie zarejestrował 4 utwory na Epkę, dodatkowo zapełnia kalendarz koncertowy na najbliższy czas. Krążek pt. „Revolwer” jest w trakcie miksów i trafi do słuchaczy w przeciągu miesiąca.
 
 
Mocne metalowe brzmienie zaproponował Follow d`arc, którego granie poruszyło chyba najgłębsze czeluści piekieł. - Nie jesteśmy z piekła rodem, wręcz przeciwnie mamy bardzo pozytywny przekaz, przepełniony miłością do ludzi - mówi Łuka wokalista. - W prawdzie perkusista narzekał, że pękła mu jakaś sprężyna, ale w sumie było nieźle. Zresztą zawsze warto promować swoją twórczość, bo sytuacja dla młodych kapel jest trudna, konkurencja spora, dlatego trzeba korzystać z każdej sposobności, żeby się pokazać - wyjaśnia. Muzycy są w trakcie nagrywania pierwszej płyty, której tytuł jest jeszcze obiektem wzmożonych pertraktacji. Wiadomo natomiast, że światło dzienne ujrzy jeszcze w marcu i będą ją promować dwa teledyski. Tu, podczas przeglądu w Mosinie zagrali po raz ostatni przed koncertem, który planują w związku z wypuszczeniem krążka. Jak mówią, w tym momencie skupienie zespołu skierowane jest na pracę w studio.  


 
 
- Była moc, jesteśmy zadowoleni – mówi basista rapcore`owej formacji OiOM Szymon Grzymski. - W 95% było tak, jak chcieliśmy. Mocą przypominało to denaturat. Fajnie spotkać się na tu z innymi zespołami i pograć razem. Gdybyśmy wygrali ten voucher na tysiączka kupilibyśmy wokaliście nowe struny głosowe i jakąś maskotkę. Jednocześnie zapraszamy wszystkich na nasz koncert 11 kwietnia w Kościanie. Od wydania debiutanckiej epki OiOM pt. „Epizod Zero” minęło już trochę czasu. Krążek można nabyć w sieci od grudnia. Aktualnie zespół materializuje nagrodę specjalną gdyńskiego Pif Paf Music Festivalu, czyli kręcenie teledysku.  
 
Zdążyło się już ściemnić, gdy jury po półgodzinnej naradzie ogłosiło zwycięzców i przyznało wyróżnienia specjalne. - Pięć dni w poznańskim Karlin Studio oraz voucher o kwocie 1000 zł do wykorzystania w sklepie muzycznym Rock,`n`roll w Poznaniu wędruje do grupy... SoFresh – ogłosił dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Marek Dudek, który cały czas czuwał nad sprawnym przebiegiem imprezy.
 
 
-Jesteśmy zadowoleni ze swojego występu – powiedział Michał Böhm wokalista So Fresh. - Przyjechaliśmy z południa wielkopolski i taki przegląd to  dla nas jeden ze sposobów, żeby tutaj, bliżej Poznania uderzyć. Dzięki temu ktoś może nas tu zobaczyć, usłyszeć, a o to w tym chodzi. Są jeszcze nagrody dzięki, którym możemy zdobyć kasę, żeby podróżować, kupić sprzęt, czy tworzyć longplaya. Bartek Wachowiak: Istotny jest też ten element rywalizacji, bo widzi się 10 zespołów na scenie, więc to też jest w pewnym sensie wyzwanie. Poza tym można się czegoś nauczyć, czy coś tam podpatrzyć – dodał. 
W drugiej połowie kwietnie chłopaki z SoFresh wchodzą do studia, by nagrać debiutancki materiał. Jednocześnie wyjdzie klip do utworu promującego płytę. Formację SoFresh utworzyła piątka znajomych. Ich kawałki są mocno oparte na sekcji rytmicznej, podbudowanej przyjemnie brzmiącymi ambientami i synthami, co współgra z rzetelnym brzmieniem gitary i bardzo charakterystycznym wokalem Michaela. Zespół na przestrzeni ostatnich dwóch lat dorobił się skromnego materiału demo, kilku nagród, statuetek, wyróżnień.
 
Wyniki V Przeglądu Kapel Gitarowych Mosina 2014
 
Jury w składzie: 

Bartek Synowiec - /Szef muzyczny Radia Afera, music programmer, dziennikarz, prezenter i realizator radiowy/, Małgorzata Kaczmarek – /prezes Fabryki Zespołów/, Tomek Olszewski - /gitarzysta m.in. Titus Tommy Gunn, Creation Of Death, Turbo/, Jakub Zima Zimowski /Hope/
oraz Seweryn Szalich - Karlin Studio


 
postanowiło przyznać:
 
I miejsce – zespół  SoFresh z Kępna
Wyróżnienie – zespół Burbon z Poznania
Najlepszym gitarzystą V WPKG został Mirosław Ratajczak /Alex Lis/
Specjalne wyróżnienie od Fabryki Zespołów otrzymał gitarzysta Jakub Kaczmarek /PowerHorse/
Najlepszym basistą został– Witek Rybczyński /SoFresh/
Specjalne wyróżnienie od Fabryki Zespołów otrzymał basista Kamil Pyrek /The Purple Onions/
Najlepszym wokalistą został Michael Bohm /SoFresh/
Specjalne wyróżnienie od Fabryki Zespołów otrzymała wokalistka Alex Lis
Najlepszym perkusistą V WPKG został Jakub Martuzalski /Burbon/

Wiemy już gdzie kierować uszy w wolne weekendy. Tymbardziej, że wiosna coraz bliżej. Dlatego upewnijcie się, że nie zabraknie Was na kolejnych przeglądach, gdzieś w Polsce. 
Gratulujemy wszystkim kapelom, dziękujemy za udział i do zobaczenia!!!
 

 

Kategorie Newsy

Partnerzy

Współpracujemy